פורסם ע"י מדור פרסום
מאי 29, 2022
14 Views
0 0

כל כמה זמן צריך לנקות פאנלים סולאריים?

לנקות או לא לנקות? זו השאלה לגבי פאנלים סולאריים.

אולי אתה מאלה שחקרו סולארי ובבעלותך מערכת לבית שלך. כעת אתה נהנה מהיתרונות של זה, כאשר חשבון החשמל שלך נחתך לרסיסים. אתה אומר לחברים שלך איזו השקעה גדולה זו להשתמש באנרגיה סולארית וכיצד זה לא רק משפיע לחיוב על הסביבה אלא זה מקטין את חשבון החשמל שלך באופן משמעותי.

אבל אולי אתה לא כל כך מודע לתחזוקה הנדרשת כדי לייעל את ספיגת מערכת השמש שלך. ישנן סיבות מדוע ניקוי פאנלים סולאריים מועיל ביותר למי שבבעלותו מערכת.

האם פאנלים סולאריים מלוכלכים פחות יעילים?

כן, פאנלים סולאריים מלוכלכים פחות יעילים מאלה נקיים. אבק, צואת ציפורים ועלים מעכבים את הפאנלים הסולאריים לפעול ביעילות מירבית. דירוג היעילות של הלוחות מבוסס על הביצועים האופטימליים של לוחות אלו המושפעים לרעה מטמאות כללית.

כמה עולה אובדן התפוקה עקב פאנלים סולאריים מלוכלכים?

 יכולה להיות ירידה של 1.5% עד 6% מהתפוקה הסולארית מדי שנה עקב אבק שנאסף או חלקיקים אחרים.  זהו נתון שמרני מאוד שכן אותו מחקר הראה שבאזורים מאובקים יותר או במקומות עם זיהום גבוה המספרים יכולים לנוע בין 2% ל-50% בפאנלים סולאריים קונבנציונליים.

סוגי החלקיקים מזיהום המעכבים בצורה דרסטית את התהליך הפוטו-וולטאי הם:

  1. אפר
  2. סידן
  3. אבן גיר
  4. אדמה קרקע
  5. חוֹל
  6. סיליקה

לכל זיהום יש סוג כלשהו של אבק שמשפיע לרעה על התפוקה המקסימלית של פאנלים סולאריים. 

כיצד לכלוך וזיהום יכולים להזיק לתאים סולאריים

לא רק לכלוך ומזהמים הנישאים באוויר ישפיעו על ייצור הפאנלים הסולאריים, אלא גם יפגעו בתאים הסולאריים עצמם. תא קונבנציונלי ורגיל המוצל על ידי התאספות אבק יפעל כהתנגדות לכוח שנוצר על ידי תאים אחרים וזה, בתורו, גורם לתא המוצל להתחמם ולפגוע בתא.

מערכות סולאריות רבות אינן מחוברות באופן עצמאי למיקרו-מהפך ונשענות על התאים שמסביב כדי לשמור על פרודוקטיביות השמש לעומת זאת, כולם מחוברים באופן עצמאי למיקרו-מהפך והתאים זה סביב זה אינם מושפעים בשום צורה זה מזה. אם תא אחד היה מוצל או מכוסה באבק, האחרים ימשיכו לעבוד מצוין מבלי לפגוע בתא המוצל. אבל ייצור התא האחד הזה עדיין יושפע מהאבק.

האם גשם מספיק כדי לנקות פאנלים סולאריים?

המעבדה הלאומית לאנרגיה להתחדשות ציינה שניקוי פאנלים סולאריים נחוצים הרבה יותר באזורים עם גשמים נדירים, כמו דרום קליפורניה. גשם נוטה לסלק הרבה מהשאריות הלא רצויות היושבות בסבלנות ומחכות לטרוף את אור השמש לכיוון הפאנלים שלך.

 “אז צואת ציפורים, חלקיקים הנישאים באוויר מלכלוך, אבקה וזיהום נושרים החוצה, מתערבבים עם טל כדי ליצור לכלוך ורפש שמפחיתים את יכולתו של מערך השמש לתפקד במלוא התפוקה. לוחות מלוכלכים מפחיתים את ההחזר על ההשקעה שלך. ראינו הפסדים של עד 30%”.

גשם, לעומת זאת, אינו התרופה לניקוי פאנלים סולאריים מכיוון שגשם עדיין מכיל בתוכו “חלקיקי אבק הנישאים באוויר” שעדיין ישאירו שכבת אבק על הפאנלים. המשמעות היא שלמרות שגשם עלול לשטוף את האבק הישן על הפנלים, הוא מביא איתו חלקיקים מלוכלכים חדשים.

כיצד לנקות פאנלים סולאריים

מלבד כל “דיבורי האבק”, בוא נניח שאתה מעוניין לנקות את הפאנלים שלך בעצמך. הרבה חברות סולאריות לא היו ממליצות על כך בגלל סיבות בטיחות ואחריות.[8] כדי לנקות את הפאנלים הסולאריים שלך תצטרך לעלות לחלק העליון של הגג שלך ולקרצף את הפאנלים בעצמך, מה שעלול להוות סכנה לחלקם. למרות שזה עשוי לחסוך לך קצת כסף, זה מאוד מיואש בגלל האופי העדין הדרוש בהשתתפות בפאנלים האלה, כמו גם העיקרון של “בטיחות תחילה”.

האם אתה יכול לשטוף בלחץ פאנלים סולאריים?

מכונות כביסה חשמליות טובות להרבה דברים, אבל ניקוי פאנלים סולאריים הוא לא אחד מהם. מכונות שטיפה בלחץ חזקות מכדי לנקות בבטחה פאנלים סולאריים ויכולות לגרום לשריטות או נזק אחר. אם הפאנלים הסולאריים שלך מלוכלכים, עדיף להשתמש בספוג לא שוחק ובמי סבון. עדיף, התקשר לאיש מקצוע שיוכל להבטיח שהעבודה תתבצע כהלכה ובבטחה.

באיזו תדירות כדאי לנקות פאנלים סולאריים?

מור סולאר חברה לניקוי פאנלים סולאריים ממליץ בדרך כלל מומלץ לנקות פאנלים סולאריים כל 6 חודשים עד שנה על מנת לשמור על הפרודוקטיביות, היעילות והיעילות של הפאנלים. עם זאת, בהתבסס על מקום מגוריכם ורמת הלכלוך והזיהום, הצורך בניקיון עשוי להיות תכוף יותר.

קטגוריות מאמרים:
כללי