פורסם ע"י מדור פרסום
מאי 29, 2022
25 Views
0 0

ברקים ופאנלים סולאריים: כל מה שאתה צריך לדעת

כן, ברק יכול להזיק לפאנלים סולאריים. למעשה, זהו אחד הגורמים העיקריים לכשל בפאנלים סולאריים. פאנלים סולאריים מתוכננים לעמוד בכמות מסוימת של זרם חשמלי, אך כאשר הם נפגעים מברק, הם עלולים לחוות עליות מתח שעלולות להזיק או אפילו להרוס את הפאנלים.

ברק הוא דאגה מרכזית עבור בעלי פאנלים סולאריים. אנשים רבים תוהים האם ברק יכול להזיק לפאנלים שלהם ומה עליהם לעשות כדי למנוע מברק לפגוע בהם.

ישנן תפיסות שגויות רבות לגבי ברק ופאנלים סולאריים. ברק יכול להזיק לפאנלים סולאריים, אבל אם אתה יודע מה לעשות, זה אמור להיות קל להימנע מברק שפוגע במערכת האנרגיה הסולארית שלך!

במדריך זה, נעבור על מה קורה אם ברק פוגע בפאנל סולארי ודרכים אחרות שבהן ברק יכול להשפיע על מערכת השמש שלך. אנו גם נדון בחששות הבטיחות שאתה צריך להיות מודע אליהם ומה אתה יכול לעשות כדי למנוע מברקים לפגוע בפאנלים הסולאריים שלך.

האם ברק יכול לפגוע בפאנלים סולאריים?

ברק יכול לפגוע בפאנלים סולאריים מכיוון שברק הוא חשמל. המשמעות היא שיש לו כמות גדולה של אנרגיה שעלולה לגרום לנזק פיזי למערכת או להרוס את מרכיביה.

אולי זה לא יקרה מיד, אבל ברק עשוי לקצר את תוחלת החיים של הפאנלים שלך לאורך זמן אם יתמזל מזלך שברקים יפגעו בהם ישירות.

מה קורה אם פנל סולארי נפגע מברק?

אם ברק פוגע בפאנל סולארי, הוא עלול לגרום לזרם לזרם בכל המערכת ולפגוע ברכיבים כגון ממירים או חיווט שאינו עמיד בפני ברקים.

אם ברק פוגע בגג שלך במקום בו התקנת פאנלים סולאריים, הנחשול החשמלי מברק עלול לעבור במורד מוליכים לתוך אלקטרוניקה בחלקים אחרים של הבית שלך אם הם אינם מוגנים מברק.

אם יש לך מערכת מחוץ לרשת עם סוללות, ברקים עלולים לגרום נזק לסוללות או לבקר הטעינה של המערכת אם לא מותקנים מוליכי ברק.

אין הגנה מפני נזקי ברקים לפאנלים סולאריים המחוברים לרשת החשמל ועל הצרכנים לנקוט באמצעי זהירות נוספים כגון הגנה על לוח החשמל הראשי שלהם באמצעות מגן ברקים ומגן מתח.

פגיעת ברק ישירה עלולה לפגוע בפאנלים סולאריים במספר דרכים, כולל:

  • נזק פיזי לתא עצמו עקב התחממות יתר של המערכת או היווצרות אוזון ממכת ברק
  • ברק עלול לגרום נזק לציוד במערכת הסולארית הביתית שלך כגון ממירים או בקרי טעינה
  • ברקים עלולים לגרום לנחשולי מתח חשמלי שעוברים דרך חיווט ואל חלקים אחרים של הבניין אם אינם מוגנים כראוי
  • קצרים בין תאים שעלולים לגרום לקשת חשמלית גלויה על הגג שלך ואשר משאירים סימנים שחורים על מודולים פגומים
  • ברק שאינו פוגע ישירות בפאנלים הסולאריים עלול לשבש את יכולת התפקוד של המערכת שלך על ידי יצירת רעש חשמלי או עליות מתח.

כפי שאתה יכול לראות, ברק משפיע על מערכות פאנלים סולאריים. פאנלים סולאריים מתוכננים לעבוד בתנאים רגילים, אך ברק מהווה איום ממשי עבור בעלי שמש מכיוון שהוא מתרחש מהר מאוד והוא חזק להפליא.

אם ברק גרם נזק לפאנלים הסולאריים שלכם, הדבר הטוב ביותר לעשות הוא לפנות לחברה שהתקינה אותם. הם יוכלו לבדוק את המערכת שלך וליידע אותך אם נזקי ברקים גרמו לבעיות כלשהן עבור הפאנלים הסולאריים או המערכת שלך.

האם ברק טוען פאנלים סולאריים?

לא זה לא. למרות שברק ידוע כמטעין פאנלים סולאריים במקרים מסוימים, ברק הוא לא מה שמטעין אותם מכיוון שהחשמל לא זורם באוויר בצורה טובה במיוחד.

אופן טעינת הפאנלים הסולאריים קשור לתופעה המכונה עירור אלקטרונים הגורמת לפני השטח של פאנל להיטען בצורה חיובית ותהליך זה יכול להימשך גם לאחר פגיעת ברק או חשיפה לרמות גבוהות של קרינה מסופות רעמים.

השפעה זו מתרחשת מכיוון שהוכח כי פגיעות ברק גורמות לשינויים באטמוספרה העליונה וברקים יכולים להטעין חלקיקים מסוימים באוויר אשר לאחר מכן משחררים את האנרגיה הטעונה הזו על פני תקופה של זמן לאחר שבאים במגע עם פאנלים סולאריים.

זו הסיבה שברק עלול לגרום לנזק מסוים לפאנלים סולאריים, מכיוון שזה עשוי להספיק להפוך את הקוטביות בתא אחד או יותר, אם כי ברק אינו מטעין אותם ישירות כמו חיווט חשמלי ביתי טיפוסי.

אז ברק לא מטעין את הפאנלים הסולאריים ישירות, אבל פגיעות ברק עלולות לגרום לנזק לפאנלים הסולאריים על ידי גרימת תנודות חשמל שעשויות להספיק כדי להפוך את הקוטביות בתא אחד או יותר.

האם פאנלים סולאריים מגדילים את הסיכון לפגיעת ברק?

לא, פאנלים סולאריים אינם מגבירים את הסיכון לפגיעות ברק בגלל האופן שבו הם מעוצבים.

ברקים פוגעים לעתים קרובות בחפצים גבוהים יותר כמו עצים או עמודי טלפון לפני שהוא פוגע בפאנל סולארי, ולכן פאנלים סולאריים עצמם אינם מגבירים את הסיכונים לפגיעה של ברק בפאנלים.

איך מגנים על פאנלים סולאריים מפני ברק?

בעוד שברק עלול לגרום נזק לפאנל סולארי, מערכת הגנה מפני ברקים זמינה כדי להפחית סיכונים אלה ולהגן על ההשקעה שלך באנרגיה סולארית.

חלק מהחברות מציעות מערכת ייעודית להגנה מפני ברקים המיועדת במיוחד לשימוש עם פאנלים סולאריים פוטו-וולטאיים. התקני הגנת ברקים אלה מגנים על מערכת השמש מפני נזקי ברקים על ידי יצירת נתיב בעל התנגדות נמוכה לזרמי ברקים לעקוב אחר הפאנלים הסולאריים שלך.

כבלי הארקה

מערכת הארקה היא אמצעי בטיחות המבטיח שזרמי ברקים הולכים בדרך של ההתנגדות הקטנה ביותר ועוברים סביב השמש.

ניתן להשתמש בכבלי הארקה עם בולמי ברקים כדי להעביר בבטחה זרם ברקים הרחק ממרכיבים רגישים במערכת הפוטו-וולטאית שלך.

מערכת הארקה כזו נועדה להבטיח את נתיב ההתנגדות המינימלית לזרמי ברק.

כליא ברק

מוטות ברק מורכבים בדרך כלל מכמה חפצי מתכת מחודדים זה על גבי זה וכבל הארקה שמחבר אותם לאדמה.

מטה ברק הוא חפץ מוליך שתוכנן למשוך ברק ולכוון בבטחה את פגיעת הברק. משמעות הדבר היא שהם חייבים להיות יותר מסתם עמידים מאוד, אחרת סביר שהם יגרמו נזק לעצמם על ידי גרימת זרמים גבוהים לכל ציוד קרוב.

מוטות ברק אינם מושכים ברק, אך הם יכולים להוביל בבטחה זרמים גדולים הרחק מציוד רגיש במערכת הפוטו-וולטאית שלך במהלך פגיעה ישירה.

כמעט בכל המקרים של פגיעה ישירה, רכיבים שניזוקו יהיו אלו שהוגנים ממוט ברקים.

בניגוד לכבלי הארקה, מוטות ברק נועדו להגן מפני נזקים הנגרמים ממכות ברק ישירות.

מעצרי ברק

מעכב ברקים נועד להסיט זרמי ברק שעלולים להזיק מהציוד המוגן. הוא עושה זאת על ידי הצגת נתיב התנגדות גבוה במיוחד תוך שהוא מופיע כנתיב בעל התנגדות נמוכה מאוד לזרימת זרם רגילה במכות ברק.

ברוב המקרים של פגיעות ברק ישירות, הנזק יהיה מוכל בתוך רכיבים שהוגנים במעצר ברק.

בניגוד למוליכי ברק, מעצורי ברקים נועדו להגן מפני נזקים הנגרמים ממכות ברק ישירות.

אילו חלקים בציוד הסולארי שלי זקוקים להגנת ברקים?

ממירים במיוחד ידרשו הגנה מפני ברק כדי שזה לא יקרה ולעיתים הם כבר מצוידים בהגנות כאלה.

רכיבים אחרים במערכת הסולארית שלך כמו מתגים ובקרי טעינה ידרשו גם הם הגנה מפני ברקים.

בולמי ברקים וכבלי הארקה מותקנים בנפרד מהממירים, אך הם עשויים לשמש כדי להגן על שאר מערכת פוטו-וולטאית.

מומלץ להתקין את כל מערכות ההגנה מפני ברקים בהתאם לתקנון החשמל הארצי ולתקנים לבטיחות בעבודה עם חשמל.

האם המהפך צריך להיות דלוק בזמן ברק?

לא, אין לחבר ממירים בזמן סערה. הסיבה לכך היא שהממירים רגישים מאוד ויכולים להינזק מברק.

השיטה הטובה ביותר היא לנתק ממירים מהחשמל, אבל אם אתה מודאג מהפסקות חשמל אפשריות (שאותן ממירים ימנעו), זה יכול להיות רעיון טוב להשקיע במגני מתח.

אם המהפך מחובר לחשמל במהלך סערה, ייתכן שהמהפך עלול להתפוצץ או להתלקח בגלל גל ברק.

מה עלי לעשות כאשר ברק פגע בפאנלים הסולאריים שלי?

אם ברק פוגע בפאנלים הסולאריים שלך, ייתכן שלא תראה שום נזק במבט ראשון. עם זאת, בבדיקה מדוקדקת, ייתכן שתגלו שחלק מהתאים הפוטו-וולטאיים נפגעו ואינם מייצרים יותר חשמל ביעילות כפי שהם אמורים להיות מסוגלים לעשות זאת.

נזקי ברק עלולים להפוך את הפאנלים הסולאריים לא בטוחים, לכן עליך לבדוק תחילה את הפאנלים הסולאריים שלך לאחר סופת ברקים.

אם אתה מוצא נזק אז אתה צריך לתקן או להחליף כל פאנל סולארי שניזוק מברק בהקדם האפשרי.

ברקים ופאנלים סולאריים לסיכום

אם ברצונך להימנע מפגיעה ברק במערכת השמש שלך, זה צריך להיות קל עם מערכות ההגנה השונות הזמינות, כגון מערכת הארקה, בולמי ברקים או מטה ברקים.

השתמש במגני מתח לממירים כדי להיות בצד הבטוח. אם אי פעם תחווה תקלה, נתק תמיד את המהפך ובדוק אם יש נזק לפני חיבורו מחדש. בעזרת העצות האלה, הפאנלים הסולאריים שלך ישארו בטוחים מפני ברק!

סיפקנו כמה עצות נהדרות ואפשרויות שונות להגנה על הפאנלים הסולאריים שלך מפני סכנות הברקים במדריך זה. אם מעניין אותך לקרא על ניקוי של פאנלים סולרים מוזמנים לבקר בעמוד שטיפת מערכת סולארית

זכור תמיד את הבטיחות קודם כל בעבודה עם חשמל וזכור כי בעת התקנת מערכות הגנה מפני ברקים, חשוב להקפיד על קודים ותקנים מקומיים.

קטגוריות מאמרים:
כללי