פורסם ע"י מדור פרסום
פבר 7, 2021
399 Views
0 0

בדק בית כאמצעי היערכות לאסונות

בדק בית כאמצעי היערכות לאסונות
בדק בית כאמצעי היערכות לאסונות

Share Tweet Pin it WhatsApp

אסונות

אסונות אינם דבר נדיר. לעיתים אנו קוראים בעיתונים על מקרי אסון גדולים, כמו למשל שריפות ענק, רעידות אדמה או שיטפונות כבדים, אך ישנם גם מקרי אסון בסדר גודל קטן יותר. כך למשל, לא אחת אנו שומעים ברדיו על אריחים שנפלו מקירות בניינים ופצעו או הרגו עוברי אורח,

איך ניתן להתגונן מפני אסונות

דליפות גז שגרמו לשריפות או רעידות אדמה חלשות יחסית, אשר בכל זאת גרמו להתמוטטות קירות. איך ניתן להתגונן מפני אסונות? שאלה זו מעסיקה מומחים בכל העולם,

הממציאים מערכות התראה חכמות ורגישות להתראה בפני שיטפונות, צונאמי או רעידות אדמה. ברמה הפרקטית, הדרך הטובה ביותר שקיימת עבורנו כדי להתגונן בפני אסונות, היא פשוט לערוך בדק בית ולתקן את המפגעים המתגלים בו.

בדק בית

ישראלים רבים גילו כבר מזמן את היתרונות הגלומים בבדיקת בדק בית. מדובר בבדיקה מקיפה, הנערכת על ידי אנשי מקצוע מיומנים בתחום הבניין, אשר מאתרת פגמים וליקויים בנכס. מומחי בדק בית הנם לרוב מהנדסי בניין או הנדסאי בניין, שמאי מקרקעין ומודדים.

הם מגיעים לנכס של הלקוח וסורקים אותו באופן יסודי ושיטתי, תוך שימוש באמצעים אלקטרוניים מתוחכמים, כמו מצלמות תרמיות או מצלמות אינפרא-אדום. בצורה כזו, מתגלים בפניהם כל הפגמים הקיימים בבית, גלויים וסמויים.

הבית בו אנו גרים, פרטי או משותף, עלול, חלילה, להמיט עלינו אסון. אנשי בדק בית יכולים לגלות בבית פגמים מהותיים ומסוכנים, כמו למשל מעקה מדרגות שבקושי מחובר למקומו, מערכת מקולקלת של כיבוי אש אשר לא תתפקד במקרי שריפה, הצפות בחניונים תת-קרקעיים, חדרי מדרגות צרים שאינם מאפשרים מעבר בעת חרום ועוד.

אנשי בדק בית בודקים בתשומת לב את תשתיות הבית ויסודותיו, מחפשים אחר סדקים בקירות, סורקים את שלמות צנרת הבניין (מים, גז, ביוב, חשמל) ומוודאים שהבניין עומד בכל תקני הבנייה והבטיחות המקובלים.

דו”ח בדק בית מפורט

בסיום בדיקה של צוות בדק בית, מקבל הלקוח לידיו דו”ח בדק בית מפורט. דו”ח זה מתאר את כל הליקויים והפגמים שנתגלו בנכס, בליווי תמונות. הדו”ח מציין גם אילו פעולות תיקון יש לנקוט ומהי עלות התיקונים. אם מדובר בבית שנקנה מקבלן, הרי שלפי חוק המכר מחויב הקבלן לתקן את הליקויים שנתגלו בבדיקה בתוך תקופה מוגדרת. אם נקנה הבית מאדם פרטי, יכול מזמין הבדיקה לדרוש מהמוכר לתקן את כל הליקויים בדירה או לפצות אותו בעלות התיקונים.

חברת בדק הבית

במקרה של מחלוקת או סירוב לתיקון הליקויים, ניתן לתבוע את המוכר בבית משפט ולהשתמש בדו”ח בדק בית כראייה חשובה. במקרה הצורך, ניתן גם להזמין את נציגי חברת בדק הבית למתן עדות במשפט.

לאור החשיבות הרבה שבשירות בדק בית, משתמשים בו לא רק קוני דירות אלא גם וועדי בתים, המבקשים לבדוק את עמידות הבית המשותף בפני אסונות. בצורה כזו, מתחלקת עלות הבדיקה בין כל הדיירים ואילו וועד הבית פועל לתיקון המפגעים שהתגלו. וועדים רבים מגלים כי כדאי מאוד, אחת לכמה שנים, להזמין שרות של בדק בית לסריקת המפגעים בבניין, במיוחד אם מדובר בבניין ישן.

בתחום שירותי בדק בית קיימת תחרות וישנן גם חברות המציעות רמת מחירים זולה מאוד. מאידך, חשוב לזכור כי רק חברה אמינה ובעלת ניסיון מצוידת בידע ובאמצעים הנדרשים, כדי לתת ללקוח סקירה יסודית וממצה של כל הליקויים בנכס. מומלץ, על כן, לא להתפתות אחר אלמנט המחיר בלבד, אלא לחפש חברת בדק בית מקצועית ומוכרת שתערוך את הבדיקה החשובה הזו.

קטגוריות מאמרים:
נדלן