פורסם ע"י מדור פרסום
מרץ 2, 2022
86 Views
0 0

איך ללמוד מהר יותר? 10 דרכים מדעיות

אמנם זה נחמד לחשוב שאתה יכול לפרוץ את הדרך שלך להצלחה, בכל פעם שאתה מנסה להשיג מטרה ענקית – כמו התחלה וצמיחה של עסק – מיומנויות משנה. מי שאתה מכיר הוא בהחלט חשוב.

אבל מה שאתה יודע, ומה שאתה יכול לעשות, חשוב הרבה יותר.

מה שאומר שככל שאתה לומד מהר יותר, כך אתה יכול להיות מוצלח יותר.

אז בואו נקפוץ ישר פנימה. הנה עשר דרכים, מגובה על ידי המדע, כדי להאיץ את תהליך הלמידה.

1. תגיד בקול רם את מה שאתה רוצה לזכור.

מחקרים מראים כי בהשוואה לקריאה או חשיבה בשקט (כאילו יש דרך אחרת לחשוב), פעולת הדיבור היא “מנגנון חזק למדי לשיפור הזיכרון למידע נבחר”.

לדברי מדענים, “למידה וזיכרון מפיקים תועלת ממעורבות פעילה. כאשר אנו מוסיפים מידה פעילה או רכיב ייצור למילה, מילה זו הופכת להיות ברורה יותר בזיכרון לטווח ארוך, ולכן בלתי נשכחת יותר.”

בקיצור, בעוד חזרות מנטליות זה טוב, חזרות בקול רם זה אפילו טוב יותר.

2 רשום הערות ביד ולא במחשב

רובנו יכולים להקליד מהר יותר ממה שאנחנו יכולים לכתוב. (והרבה יותר מסודר.)

אבל מחקרים מראים שכתב יד ההערות שלך אומר שאתה תלמד יותר. למרבה הפלא, רושם הערות ביד משפר הן את ההבנה והן את השמירה, אולי משום שבמקום לשמש רק כ קצרן מעין, אתה נאלץ לשים דברים במילים שלך כדי לעמוד בקצב.

מה שאומר שתזכור את מה ששמעת הרבה יותר זמן.

3 לוותר על מפגשי הלימוד שלך

את עסוקה. אז אתה מחכה לרגע האחרון כדי ללמוד את מה שאתה צריך לדעת: מצגת, הדגמת מכירות, מגרש משקיעים…

רעיון רע. מחקרים מראים “תרגול מבוזר” היא דרך הרבה יותר יעילה ללמוד.

תארו לעצמכם שאתם רוצים למסמר את נאום המשקיע שלכם. ברגע שאתה מנסח את ההגשה שלך, רוץ דרכו פעם אחת. לאחר מכן קח כמה דקות כדי לבצע תיקונים ותיקונים.

לאחר מכן התרחקו לכמה שעות, או אפילו ליום אחד, לפני שאתם חוזרים על התהליך.

מדוע תרגול מבוזר פועל? “תיאוריית האחזור של שלב המחקר” אומרת שבכל פעם שאתה מנסה לאחזר משהו מהזיכרון והאחזור מוצלח יותר, קשה יותר לשכוח את הזיכרון הזה. (אם אתה עובר על המגרש שלך שוב ושוב, הרבה מהמצגת שלך היא עדיין בראש… מה שאומר שאין צורך לאחזר אותו מהזיכרון.)

תיאוריה אחרת מתייחסת ל”שונות הקשרית”. כאשר המידע מקודד לזיכרון, חלק מההקשר מקודד גם הוא. (ולכן האזנה לשיר ישן יכולה לגרום לך לזכור איפה היית, מה הרגשת וכו’, כששמעת את השיר הזה לראשונה.) הקשר זה יוצר רמזים שימושיים לאחזור מידע.

לא משנה איך זה עובד, תרגול מבוזר בהחלט עובד. אז תנו לעצמכם מספיק זמן כדי לרחב את מפגשי הלמידה שלכם. תלמד בצורה יעילה ויעילה יותר.

4 בחן את עצמך – הרבה

מספר מחקרים מראים כי בדיקה עצמית היא דרך יעילה ביותר להאיץ את תהליך הלמידה.

בין היתר, הסיבה לכך היא ההקשר הנוסף שנוצר; אם אתה בוחן את עצמך ומשיב בצורה שגויה, לא רק שאתה נוטים יותר לזכור את התשובה הנכונה אחרי שאתה מחפש את זה… אתה גם תזכור שלא זכרת. (מקבל משהו לא בסדר היא דרך מצוינת לזכור את זה בפעם הבאה, במיוחד אם אתה נוטה להיות קשה על עצמך.)

אז אל תעשה חזרות רק על המצגת שלך. בחן את עצמך על מה שמגיע אחרי ההקדמה שלך. בדוק את עצמך על ידי רישום חמש הנקודות העיקריות שברצונך לעשות. נסה לדקלם סטטיסטיקות מפתח, או הערכות מכירות, או תחזיות תזרים מזומנים….

לא רק שתרכוש ביטחון בכמה שאתה יודע, תלמד מהר יותר את הדברים שאתה לא יודע.

עדיין.

5 לשנות את האופן שבו אתה מתאמן

לחזור על כל דבר שוב ושוב בתקווה שתשלוט במשימה הזו לא רק תמנע ממך להשתפר מהר ככל שתוכל, במקרים מסוימים זה עשוי להפחית את המיומנות שלך.

נניח שברצונך לשלוט במצגת חדשה. בצע פעולה זו:

1. חזר על המיומנות הבסיסית. הפעל את המצגת שלך כמה פעמים באותם תנאים שבסופו של דבר תתמודד איתם כשתבצע אותה בשידור חי. באופן טבעי, הפעם השנייה עד יהיה טוב יותר מאשר הראשון; ככה תרגול עובד. אבל אז, במקום לעבור את זה בפעם השלישית…

2. חכה. תן לעצמך לפחות שש שעות כדי שהזיכרון שלך יוכל להתאחד. (מה שכנראה אומר לחכות עד מחר לפני שאתה מתאמן שוב, וזה בסדר גמור.)

3. להתאמן שוב, אבל הפעם…

  • לך קצת יותר מהר. דבר קצת, רק קצת, מהר יותר ממה שאתה עושה בדרך כלל. רוץ בין השקופיות שלך קצת יותר מהר. הגדלת המהירות שלכם פירושה שתבצעו יותר טעויות, אבל זה בסדר — בתהליך, תשנו ידע ישן עם ידע חדש — ותניחו את היסודות לשיפור. או…
  • לך קצת יותר לאט. אותו הדבר יקרה. (בנוסף, אתם יכולים להתנסות בטכניקות חדשות — כולל שימוש בשתיקה לאפקט — שאינן נראות לעין כשאתם נוכחים במהירות הרגילה שלכם.) או…
  • חתוך את המצגת לחתיכות קטנות יותר. כמעט כל משימה כוללת סדרה של שלבים נפרדים. זה בהחלט נכון לגבי מצגות. בחר מקטע אחד של המצגת שלך. תפרק את זה. לשלוט בו. ואז לשים את כל המצגת בחזרה ביחד. או…
  • לשנות את התנאים. השתמש במקרן אחר. או שלט רחוק אחר. או לבה במקום מיקרופון אוזניות. לשנות את התנאים מעט; לא רק שזה יעזור לך לשנות זיכרון קיים, זה גם יגרום לך מוכן טוב יותר עבור הבלתי צפוי.
  • אולי יעניין אותך גם לקרא על קופי רייטר

4. ולהמשיך לשנות את התנאים.

אתה יכול להרחיב את התהליך כמעט לכל דבר. למרות שזה יעיל בבירור ללימוד מיומנויות מוטוריות, התהליך יכול להיות מיושם גם ללמוד כמעט כל דבר.

6 פעילות גופנית באופן קבוע

מחקר זה מראה כי פעילות גופנית סדירה יכולה לשפר את זיכרון החזרה. מחקר נוסף מאוניברסיטת מקמסטר מצא כי תקופות של פעילות גופנית בעצימות גבוהה טובות לכושר ולזיכרון: פעילות גופנית הביאה לשיפורים משמעותיים בזיכרון הפרעות גבוהות. (הפרעה מתרחשת כאשר מידע דומה מפריע למידע שאתה מנסה לאחזר.)

דוגמה נפוצה לזיכרון עם הפרעות גבוהות היא לזכור פרצופים, מיומנות שימושית במיוחד עבור אנשים המקווים ליצור קשרים.

פעילות גופנית הביאה גם לעלייה בכימיקל הנקרא BDNF (גורם נוירוטרופי המופק מהמוח), חלבון התומך בתפקוד, בצמיחה ובהישרדות של תאי המוח.

אז: לא רק שתרגיש טוב יותר אם תתאמן, אתה גם תשפר את הזיכרון שלך.

7 לישון יותר

שינה היא כאשר רוב תהליך איחוד הזיכרון מתרחש. לכן אפילו תנומה קצרה יכולה לשפר את זיכרון הזיכרון שלך.

במחקר אחד המשתתפים שיננו קלפים מאוירים כדי לבחון את כוח הזיכרון שלהם. לאחר ששננו סט קלפים הם לקחו הפסקה של 40 דקות וקבוצה אחת נמנמה בזמן שהקבוצה השנייה נשארה ערה. לאחר ההפסקה, שתי הקבוצות נבדקו על זיכרון הקלפים שלהן. קבוצת השינה השתפרה משמעותית, ושמרה בממוצע על 85 אחוז מהדפוסים לעומת 60 אחוזים עבור אלה שנשארו ערים.

חוקרים מצאו גם כי מניעת שינה יכולה להשפיע על היכולת שלך להעביר מידע חדש לזיכרון ולאחד את כל הזיכרונות לטווח קצר שעשית.

השורה התחתונה? לישון יותר, ללמוד יותר.

8 למד מספר נושאים ברצף

במקום לחסום (התמקדות בנושא אחד, במשימה אחת או במיומנות אחת במהלך מפגש למידה) למד או תרגל מספר נושאים או כישורים ברצף.

התהליך נקרא interleaving: לימוד מושגים או מיומנויות קשורות במקביל. ומתברר שהתערבות היא דרך הרבה יותר יעילה לאמן את המוח שלך

למה? תיאוריה אחת היא כי interleaving משפר את היכולת של המוח שלך להבדיל בין מושגים או מיומנויות. כאשר אתה חוסם תרגול מיומנות אחת, אתה יכול להסתעף עד זיכרון השריר משתלט ואת המיומנות הופכת פחות או יותר אוטומטי. כאשר אתה משלב כמה כישורים, כל מיומנות אחת לא יכולה להיות חסרת דעת – וזה דבר טוב. במקום זאת אתה נאלץ כל הזמן להסתגל ולהסתגל. אתה נאלץ כל הזמן לראות, להרגיש ולהפלות בין תנועות שונות או מושגים שונים.

וזה עוזר לך באמת ללמוד את מה שאתה מנסה ללמוד, כי אתה זה עוזר לך להשיג הבנה ברמה עמוקה יותר.

9 ללמד מישהו אחר

זה יכול להיות לפעמים נכון כי אלה שלא יכולים, ללמד… אבל מחקרים מראים שזה בהחלט נכון שמי שמלמד מאיץ את הלמידה שלו ושומר יותר.

אפילו רק לחשוב שאתה צריך ללמד מישהו יכול לגרום לך ללמוד בצורה יעילה יותר. לדברי החוקרים, “כאשר מורים מתכוננים ללמד, הם נוטים לחפש נקודות מפתח ולארגן מידע לתוך מבנה קוהרנטי. התוצאות שלנו מצביעות על כך שהתלמידים פונים גם לסוגים אלה של אסטרטגיות למידה יעילות כאשר הם מצפים ללמד.”

פעולת ההוראה מסייעת גם בשיפור הידע. שאל את כל מי שאימן מישהו אחר אם הוא גם הרוויח מהחוויה.

הם בהחלט עשו.

10 לבנות על דברים שאתה יודע

התייחסות למשהו חדש למשהו שאתה מכיר נקרא למידה אסוציאטיבית. לא צורת הכלב של הפבלוב של למידה אסוציאטיבית, אלא מהסוג שבו לומדים את הקשר בין דברים לכאורה לא קשורים.

במילים פשוטות, בכל פעם שאתה אומר, “אה, אני מקבל את זה… זה בעצם ככה,” אתה משתמש בלמידה אסוציאטיבית.

צריך ללמוד משהו חדש? נסה לשייך אותו, לפחות בחלקו, למשהו שאתה כבר יודע. אז אתה רק צריך ללמוד את ההבדלים או הניואנסים. ותוכלו להחיל הקשר גדול יותר — שיסייע באחסון ובאחזור זיכרון — על המידע החדש שאתם לומדים.

כל זה אומר שתצטרך ללמוד הרבה פחות.

מה שהמדע אומר יגרום לך להיות מסוגל ללמוד הרבה יותר מהר.

קטגוריות מאמרים:
לימודים